MASMBJ85AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 0
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ85AE3
DigiKey Part Number
1086-5621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ85AE3
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ85AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A