MASMBJ70AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 0
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ70AE3
DigiKey Part Number
1086-5601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ70AE3
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ70AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A