MASMBJ60AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 0
96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ60AE3
DigiKey Part Number
1086-5585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ60AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A