MASMBJ40A is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 0
64.5V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ40A
DigiKey Part Number
1086-5544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ40A
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ40A Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A