MASMBJ36AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ36AE3
DigiKey Part Number
1086-5541-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ36AE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ36AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A