MASMBJ16CA is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ16CA
DigiKey Part Number
1086-5488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ16CA Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A