MASMBJ16AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 45.000
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ16AE3
DigiKey Part Number
1086-5487-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ16AE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ16AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A