MASMBJ100CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
162V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ100CAE3
DigiKey Part Number
1086-5441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ100CAE3
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ100CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A