MASMBG85AE3
DigiKey Part Number
1086-5427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG85AE3
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Detailed Description
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
EDA/CAD Models
MASMBG85AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A