MASMBG8.5CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
14.4V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
MASMBG8.5CAE3
DigiKey Part Number
1086-5425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG8.5CAE3
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBG8.5CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A