MASMBG7.5CA
DigiKey Part Number
1086-5404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG7.5CA
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AA
Detailed Description
12.9V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
EDA/CAD Models
MASMBG7.5CA Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A