MASMBG58AE3
DigiKey Part Number
1086-5379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG58AE3
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBG58AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A