MASMBG51CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
82.4V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
MASMBG51CAE3
DigiKey Part Number
1086-5373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG51CAE3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBG51CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A