MASMBG11CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
MASMBG11CA
DigiKey Part Number
1086-5258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBG11CA Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A