Image for MASMBG10A/TR is not available
MASMBG10A/TR
DigiKey Part Number
MASMBG10A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBG10A/TR
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 35.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.3A