MART100KP85A
DigiKey Part Number
1086-5236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MART100KP85A
Description
TVS DIODE 85VWM 166VC CASE 5A
Detailed Description
166V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MART100KP85A Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
166V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)