MART100KP70CA
DigiKey Part Number
1086-5226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MART100KP70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 138VC CASE 5A
Detailed Description
138V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MART100KP70CA Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
138V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)