MART100KP48A
DigiKey Part Number
1086-5200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MART100KP48A
Description
TVS DIODE 48VWM 94.3VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
94.3V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MART100KP48A Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
94.3V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)