MART100KP40AE3
DigiKey Part Number
1086-5189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MART100KP40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 78.6VC CASE 5A
Detailed Description
78.6V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MART100KP40AE3 Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
MIL-PRF-19500
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
78.6V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)