MART100KP160CA
DigiKey Part Number
1086-5146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MART100KP160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 315VC CASE 5A
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
315V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MART100KP160CA Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Military
Type
Zener
Qualification
MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
315V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)