MART100KP150CAE3
DigiKey Part Number
1086-5143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MART100KP150CAE3
Description
TVS DIODE 150VWM 296VC CASE 5A
Detailed Description
296V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole Case 5A (DO-204AR)
EDA/CAD Models
MART100KP150CAE3 Models
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
296V
Base Product Number
Power - Peak Pulse
100000W (100kW)