MAPLAD7.5KP40AE3
DigiKey Part Number
MAPLAD7.5KP40AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD7.5KP40AE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC MINIPLAD
Detailed Description
64.5V Clamp 116A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116A