MAPLAD7.5KP33AE3
DigiKey Part Number
MAPLAD7.5KP33AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD7.5KP33AE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC MINIPLAD
Detailed Description
53.3V Clamp 141A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
141A