MAPLAD7.5KP16A
DigiKey Part Number
MAPLAD7.5KP16A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD7.5KP16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC MINIPLAD
Detailed Description
26V Clamp 288A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
288A