MAPLAD7.5KP15CAE3
DigiKey Part Number
MAPLAD7.5KP15CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD7.5KP15CAE3
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC MINIPLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 307A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Category
Power - Peak Pulse
7500W (7.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
307A