Image for MAPLAD6.5KP48CA is not available
MAPLAD6.5KP48CA
DigiKey Part Number
1086-5082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD6.5KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC MINI-PLAD
Detailed Description
77.4V Clamp 85A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAPLAD6.5KP48CA Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
85A