MAPLAD6.5KP45CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Image for MAPLAD6.5KP45CAE3 is not available
MAPLAD6.5KP45CAE3
DigiKey Part Number
1086-5079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD6.5KP45CAE3
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC MINI-PLAD
Detailed Description
72.7V Clamp 89A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Datasheet
EDA/CAD Models
MAPLAD6.5KP45CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
89A