MAPLAD6.5KP26CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Image for MAPLAD6.5KP26CAE3 is not available
MAPLAD6.5KP26CAE3
DigiKey Part Number
1086-5051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD6.5KP26CAE3
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC MINI-PLAD
Detailed Description
42.1V Clamp 154A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Datasheet
EDA/CAD Models
MAPLAD6.5KP26CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
154A