Image for MAPLAD6.5KP16AE3 is not available
MAPLAD6.5KP16AE3
DigiKey Part Number
1086-5021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD6.5KP16AE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC MINI-PLAD
Detailed Description
26V Clamp 250A Ipp Tvs Diode Surface Mount Mini-PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAPLAD6.5KP16AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
6500W (6.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
250A