MAPLAD36KP90CA
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP90CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
Detailed Description
146V Clamp 247A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
247A