MAPLAD36KP75A
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP75A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP75A
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD
Detailed Description
121V Clamp 298A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
298A