MAPLAD36KP60A
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP60A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD
Detailed Description
96.8V Clamp 372A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
372A