MAPLAD36KP58CA
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP58CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Detailed Description
93.6V Clamp 385A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
385A