MAPLAD36KP48AE3
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP48AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP48AE3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
Detailed Description
77.4V Clamp 466A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
466A