MAPLAD36KP350CAE3
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP350CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP350CAE3
Description
TVS DIODE 350VWM 564VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
564V Clamp 64A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
389V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
564V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64A