MAPLAD36KP180CAE3
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP180CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP180CAE3
Description
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
291V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
200V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
291V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A