MAPLAD36KP16CA
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP16CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 27.2VC PLAD
Detailed Description
27.2V Clamp 1324A (1.324kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1324A (1.324kA)