MAPLAD36KP150CA
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP150CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD
Detailed Description
243V Clamp 149A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
149A