MAPLAD36KP14AE3
DigiKey Part Number
MAPLAD36KP14AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD36KP14AE3
Description
TVS DIODE 14VWM 24VC PLAD
Detailed Description
24V Clamp 1500A (1.5kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
36000W (36kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1500A (1.5kA)