MAPLAD30KP260CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 28
Datasheet
419V Clamp 71A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MAPLAD30KP260CA
DigiKey Part Number
1086-4878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD30KP260CA
Description
TVS DIODE 260VWM 419VC PLAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MAPLAD30KP260CA Models
Category
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
260V
Voltage - Breakdown (Min)
289V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
419V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71A