MAPLAD18KP8.5CAE3
DigiKey Part Number
MAPLAD18KP8.5CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD18KP8.5CAE3
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC PLAD
Detailed Description
14.4V Clamp 1250A (1.25kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1250A (1.25kA)