MAPLAD18KP8.0AE3
DigiKey Part Number
MAPLAD18KP8.0AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD18KP8.0AE3
Description
TVS DIODE 8VWM 13.6VC PLAD
Detailed Description
13.6V Clamp 1324A (1.324kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8V
Voltage - Breakdown (Min)
8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1324A (1.324kA)