MAPLAD18KP78CAE3
DigiKey Part Number
MAPLAD18KP78CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD18KP78CAE3
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A