MAPLAD18KP7.5A
DigiKey Part Number
MAPLAD18KP7.5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD18KP7.5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC PLAD
Detailed Description
12.9V Clamp 1396A (1.396kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1396A (1.396kA)