MAPLAD18KP43A
DigiKey Part Number
MAPLAD18KP43A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD18KP43A
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Detailed Description
69.4V Clamp 260A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
260A