MAPLAD18KP18A
DigiKey Part Number
MAPLAD18KP18A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD18KP18A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 617A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
617A