MAPLAD15KP170CA
DigiKey Part Number
1086-4678-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAPLAD15KP170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Detailed Description
275V Clamp 55A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAPLAD15KP170CA Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
55A