MAP4KE400A
DigiKey Part Number
1086-4233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAP4KE400A
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MAP4KE400A Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A