Image for MALCE90AE3 is not available
MALCE90AE3
DigiKey Part Number
1086-4120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MALCE90AE3
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC CASE-1
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Through Hole CASE-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MALCE90AE3 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)