MA5KP60A
DigiKey Part Number
1086-3987-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AR
Detailed Description
96.8V Clamp 52A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA5KP60A Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52A